Sari la conținut
denarAnexa, Capitolul 4, Secțiunea 4.5. Active circulanteReglementările contabile OMFP 1802/2014, forma de la 12.01.2016Nu e în vigoareForma în vigoareIntră

Anexa, Capitolul 4, Secțiunea 4.5. Active circulante

Nu e în vigoare Forma de la 12.01.2016 În vigoare până la 31.01.2017 Ce s-a schimbat Forma în vigoare, de la 19.07.2019

Formă consolidată, pentru informare; nu produce efecte juridice. Text oficial: Monitorul Oficial, Partea I, nr. 963 din 30.12.2014, nr. 21 din 12.01.2016 și actele care l-au modificat.

Formele textului (6) și ce l-a modificat

4.5.1. Prevederi generale referitoare la activele circulante Recunoaşterea activelor circulante 268. - (1) Un activ se clasifică ca activ circulant atunci când:

1)a) se aşteaptă să fie realizat sau este deţinut cu intenţia de a fi vândut sau consumat în cursul normal al ciclului de exploatare al entităţii;

2)b) este deţinut, în principal, în scopul tranzacţionării;

3)c) se aşteaptă a fi realizat în termen de 12 luni de la data bilanţului; sau

4)d) este reprezentat de numerar sau echivalente de numerar a căror utilizare nu este restricţionată.

5)(2) Toate celelalte active reprezintă active imobilizate.

6)(3) Ciclul de exploatare al unei entităţi reprezintă perioada de timp dintre achiziţionarea activelor care sunt destinate procesării şi finalizarea acestora în numerar sau echivalente de numerar.

7)(4) Echivalentele de numerar reprezintă investiţiile financiare pe termen scurt, extrem de lichide, care sunt uşor convertibile în numerar şi sunt supuse unui risc nesemnificativ de schimbare a valorii.

269. - În categoria activelor circulante se cuprind:

8)a) stocuri, inclusiv valoarea serviciilor prestate pentru care nu a fost întocmită factură;

9)b) creanţe;

10)c) investiţii pe termen scurt;

11)d) casa şi conturi la bănci.

Evaluarea activelor circulante 270. - (1) Activele circulante trebuie evaluate la costul de achiziţie sau costul de producţie, după caz, cu respectarea prevederilor alin. (2).

12)(2) Ajustările de valoare se fac pentru activele circulante în vederea prezentării acestora la cea mai mică valoare de piaţă sau, în circumstanţe speciale, la o altă valoare minimă atribuibilă acestora la data bilanţului.

271. - Evaluarea efectuată conform prevederilor de la pct. 270 alin. (2) nu poate fi continuată dacă motivele pentru care au fost făcute ajustările de valoare nu mai sunt aplicabile. Prin urmare, în situaţia în care ajustarea devine total sau parţial fără obiect, întrucât motivele care au dus la reflectarea acesteia au încetat să mai existe integral sau într-o anumită măsură, atunci acea ajustare trebuie reluată corespunzător la venituri. 4.5.2. Stocuri 272. - (1) Stocurile sunt active circulante:

13)a) deţinute pentru a fi vândute pe parcursul desfăşurării normale a activităţii;

14)b) în curs de producţie în vederea vânzării în procesul desfăşurării normale a activităţii; sau

15)c) sub formă de materii prime, materiale şi alte consumabile care urmează să fie folosite în procesul de producţie sau pentru prestarea de servicii.

16)(2) În categoria stocurilor se cuprind şi activele cu ciclu lung de fabricaţie, destinate vânzării (de exemplu, echipamente, nave, ansambluri sau complexuri de locuinţe etc., realizate de entităţile ce au ca activitate principală obţinerea şi vânzarea unor astfel de produse).

17)(3) În cazul în care construcţiile sunt realizate în scopul exploatării pe termen lung, de către entitatea care le-a realizat, ele reprezintă imobilizări.

18)(4) Terenurile cumpărate în scopul construirii pe acestea de construcţii destinate vânzării, se înregistrează la stocuri.

274. - (1) În cazul în care un activ care a fost iniţial recunoscut la terenuri este folosit ulterior pentru construirea de ansambluri de locuinţe destinate vânzării, valoarea terenului se evidenţiază distinct la stocuri, la valoarea de înregistrare în contabilitate.

19)(2) Dacă terenul a fost reevaluat, concomitent cu schimbarea naturii activului, rezerva din reevaluare corespunzătoare acestuia se transferă în contul 1175 "Rezultatul reportat reprezentând surplusul realizat din rezerve din reevaluare".

275. - În cazul activelor de natura ansamblurilor sau complexurilor de locuinţe care iniţial erau destinate vânzării şi care ulterior îşi schimbă destinaţia, urmând a fi folosite de entitate pe o perioadă îndelungată sau să fie închiriate unor terţi, în contabilitate se înregistrează un transfer de la stocuri la imobilizări corporale. Transferul se efectuează la data schimbării destinaţiei, la valoarea la care activele erau înregistrate în contabilitate (reprezentată de cost). 276. - (1) În cadrul stocurilor se cuprind:

20)a) mărfurile, şi anume bunurile pe care entitatea le cumpără în vederea revânzării sau produsele predate spre vânzare magazinelor proprii;

21)b) materiile prime, care participă direct la fabricarea produselor şi se regăsesc în produsul finit integral sau parţial, fie în starea lor iniţială, fie transformată;

22)c) materialele consumabile (materiale auxiliare, combustibili, materiale pentru ambalat, piese de schimb, seminţe şi materiale de plantat, furaje şi alte materiale consumabile), care participă sau ajută la procesul de fabricaţie sau de exploatare fără a se regăsi, de regulă, în produsul finit;

23)d) materialele de natura obiectelor de inventar;

24)e) produsele, şi anume:

- semifabricatele, prin care se înţelege produsele al căror proces tehnologic a fost terminat într-o secţie (fază de fabricaţie) şi care trec în continuare în procesul tehnologic al altei secţii (faze de fabricaţie) sau se livrează terţilor; - produsele finite, adică produsele care au parcurs în întregime fazele procesului de fabricaţie şi nu mai au nevoie de prelucrări ulterioare în cadrul entităţii, putând fi depozitate în vederea livrării sau expediate direct clienţilor; - rebuturile, materialele recuperabile şi deşeurile; - produsele agricole;

25)f) activele biologice de natura stocurilor, aşa cum sunt exemplificate la pct. 278 alin. (2);

26)g) ambalajele, care includ ambalajele refolosibile, achiziţionate sau fabricate, destinate produselor vândute şi care în mod temporar pot fi păstrate de terţi, cu obligaţia restituirii în condiţiile prevăzute în contracte;

27)h) producţia în curs de execuţie, reprezentând producţia care nu a trecut prin toate fazele (stadiile) de prelucrare, prevăzute în procesul tehnologic, precum şi produsele nesupuse probelor şi recepţiei tehnice sau necompletate în întregime. În cadrul producţiei în curs de execuţie se cuprind, de asemenea, serviciile şi studiile în curs de execuţie sau neterminate.

28)(2) În cadrul stocurilor se includ şi bunurile aflate în custodie, pentru prelucrare sau în consignaţie la terţi, maşinile folosite numai ca material de demonstraţie pentru negociere în domeniul automobilelor, cu durată de utilizare de sub un an. Acestea se înregistrează distinct în contabilitate, pe categorii de stocuri. Dacă materialele de demonstraţie au durată de utilizare mai mare de un an, ele reprezintă imobilizări.

29)(3) Sunt reflectate, de asemenea, distinct în contabilitate, acele stocuri cumpărate, pentru care s-au transferat riscurile şi beneficiile aferente, dar care sunt în curs de aprovizionare (grupa 32 "Stocuri în curs de aprovizionare" din Planul de conturi general).

Active biologice de natura stocurilor şi produse agricole 277. - (1) În înţelesul prezentelor reglementări, activitatea agricolă reprezintă administrarea de către o entitate a transformării biologice şi recoltării activelor biologice (animale vii şi plante vii) pentru vânzare sau pentru transformarea în produse agricole sau în active biologice suplimentare.

30)(2) Transformarea biologică cuprinde procesele de creştere, degenerare (aşa cum sunt exemplificate la pct. 282), producere şi procreare care produc modificări calitative sau cantitative ale unui activ biologic.

278. - (1) Activele biologice de natura stocurilor sunt acelea care urmează a fi recoltate ca produse agricole sau vândute ca active biologice.

31)(2) Exemple de active biologice de natura stocurilor sunt animalele destinate producţiei de carne, animalele deţinute în vederea vânzării, peştii din fermele piscicole, culturile, cum ar fi cele de porumb şi grâu, şi copacii crescuţi pentru cherestea.

279. - (1) Produsele agricole sunt cele rezultate la momentul recoltării de la activele biologice ale entităţii, de exemplu, lână, copaci tăiaţi, bumbac, lapte, struguri, fructe culese etc.

32)(2) Dacă entitatea raportoare prelucrează produsele agricole, rezultă produse finite, de exemplu, fire, îmbrăcăminte, covoare, cherestea, brânză, zahăr, fructe prelucrate etc.

33)(3) Recolta reprezintă separarea produselor agricole de un activ biologic sau încetarea proceselor vitale ale unui activ biologic.

280. - Pentru recunoaşterea activelor biologice de natura stocurilor şi a produselor agricole se aplică prevederile pct. 276 şi 277. 281. - Activitatea agricolă include o gamă largă de activităţi; de exemplu, creşterea animalelor, silvicultura, cultivarea de plante anuale sau perene, cultivarea pomilor fructiferi sau a altor plantaţii, floricultura şi acvacultura (inclusiv piscicultura). Aceste activităţi au anumite caracteristici comune, şi anume:

34)a) capacitatea de modificare. Animalele şi plantele vii sunt capabile de transformări biologice;

35)b) administrarea modificării. Modul de administrare facilitează transformarea biologică prin îmbunătăţirea sau, cel puţin, stabilizarea condiţiilor necesare desfăşurării procesului (de exemplu, nivelul de elemente nutritive, umiditatea, temperatura, fertilitatea şi lumina). Această administrare diferenţiază activitatea agricolă de alte activităţi. De exemplu, recoltarea produselor din resurse negestionate (cum ar fi pescuitul oceanic sau defrişarea) nu reprezintă o activitate agricolă; şi

36)c) evaluarea modificării. Modificarea calitativă (de exemplu, calitatea genetica, densitatea, gradul de coacere, conţinutul de grăsimi, conţinutul de proteine şi gradul de rezistenţă al fibrelor) sau cantitativă (de exemplu, numărul de pui, greutatea, volumul, lungimea sau diametrul fibrelor şi numărul de boboci) determinată de transformările biologice sau de recoltare este evaluată şi monitorizată ca funcţie de rutină a administrării.

282. - Transformarea biologică poate conduce la următoarele tipuri de rezultate:

37)a) modificări ale activelor prin (i) creştere (o creştere cantitativă sau o îmbunătăţire a calităţii unui animal sau a unei plante), (ii) degenerare (o scădere cantitativă sau o deteriorare a calităţii unui animal sau a unei plante), sau (iii) reproducere (crearea de animale ori plante vii suplimentare); sau

38)b) producţia unor produse agricole, de exemplu, lână şi lapte.

Înregistrarea în contabilitate a stocurilor 283. - (1) Înregistrarea în contabilitate a intrării stocurilor se efectuează la data transferului riscurilor şi beneficiilor.

39)(2) În general, datele de transfer al controlului, de transfer al proprietăţii şi de livrare coincid. Totuşi, pot exista decalaje de timp, de exemplu, pentru:

- bunuri vândute în consignaţie sau stocurile la dispoziţia clientului; - stocuri gajate livrate creditorului beneficiar al gajului, care rămân în evidenţa debitorului până la vânzarea lor; - bunuri recepţionate pentru care nu s-a primit încă factura, care trebuie înregistrate în activele cumpărătorului; - bunuri livrate şi nefacturate, care trebuie scoase din evidenţă, transferul de proprietate având loc; - bunuri vândute şi nelivrate încă, pentru care a avut loc transferul proprietăţii. De exemplu, la vânzările cu condiţia de livrare "ex-work", bunurile vândute ies din stocul vânzătorului din momentul punerii lor la dispoziţia cumpărătorului etc. 284. - (1) Deţinerea, cu orice titlu, de bunuri materiale, precum şi efectuarea de operaţiuni economice, fără să fie înregistrate în contabilitate, sunt interzise.

40)(2) În aplicarea alin. (1) este necesar să se asigure:

41)a) recepţionarea tuturor bunurilor materiale intrate în entitate şi înregistrarea acestora la locurile de depozitare. Bunurile materiale primite pentru prelucrare, în custodie sau în consignaţie se recepţionează şi înregistrează distinct ca intrări în gestiune. În contabilitate, valoarea acestor bunuri se înregistrează în conturi în afara bilanţului;

42)b) în situaţia unor decalaje între aprovizionarea şi recepţia bunurilor care se dovedesc a fi în mod cert în proprietatea entităţii, se procedează astfel:

- bunurile sosite fără factură se înregistrează ca intrări în gestiune atât la locul de depozitare, cât şi în contabilitate, pe baza recepţiei şi a documentelor însoţitoare; - bunurile sosite şi nerecepţionate se înregistrează distinct în contabilitate ca intrare în gestiune;

43)c) în cazul unor decalaje între vânzarea şi livrarea bunurilor, acestea se înregistrează ca ieşiri din entitate, nemaifiind considerate proprietatea acesteia, astfel:

- bunurile vândute şi nelivrate se înregistrează distinct în gestiune, iar în contabilitate în conturi în afara bilanţului; - bunurile livrate, dar nefacturate se înregistrează ca ieşiri din gestiune atât la locurile de depozitare, cât şi în contabilitate, pe baza documentelor care confirmă ieşirea din gestiune potrivit legii;

44)d) bunurile aprovizionate sau vândute cu clauze privind dreptul de proprietate se înregistrează la intrări şi, respectiv, la ieşiri, atât în gestiune, cât şi în contabilitate, potrivit contractelor încheiate.

Costul stocurilor 285. - (1) Costul stocurilor care nu sunt de obicei fungibile şi al acelor bunuri sau servicii produse şi destinate unor comenzi distincte trebuie determinat prin identificarea specifică a costurilor individuale.

45)(2) Bunurile fungibile sunt bunuri de orice natură care nu se pot distinge în mod substanţial unele de altele.

46)(3) Identificarea specifică a costului presupune atribuirea costurilor specifice elementelor identificabile ale stocurilor. Acest tratament contabil este adecvat pentru acele elemente care fac obiectul unei comenzi distincte, indiferent dacă au fost cumpărate sau produse.

47)(4) Identificarea specifică nu poate fi folosită în cazurile în care stocurile cuprind un număr mare de elemente, care sunt de regulă fungibile.

286. - (1) În funcţie de specificul activităţii, pentru determinarea costului pot fi folosite, de asemenea, metoda costului standard, în activitatea de producţie sau metoda preţului cu amănuntul, în comerţul cu amănuntul.

48)(2) Costul standard ia în considerare nivelurile normale ale consumurilor de materiale şi consumabile, manoperei, eficienţei şi capacităţii de producţie. Aceste niveluri trebuie revizuite periodic şi ajustate, dacă este necesar, în funcţie de condiţiile existente la un moment dat.

49)(3) Diferenţele de preţ faţă de costul de achiziţie sau de producţie trebuie evidenţiate distinct în contabilitate, fiind recunoscute în costul activului.

50)(4) Repartizarea diferenţelor de preţ asupra valorii bunurilor ieşite şi asupra stocurilor se efectuează cu ajutorul unui coeficient care se calculează astfel:

*Font 8* Soldul iniţial al Diferenţe de preţ aferente intrărilor în cursul diferenţelor de preţ + perioadei, cumulat de la începutul exerciţiului financiar până la finele perioadei de referinţă Coeficient de = ───────────────────────────────────────────────────────────────────────── x 100 repartizare*2) Soldul iniţial al Valoarea intrărilor în cursul perioadei la preţ stocurilor de preţ + de înregistrare, cumulat de la începutul de înregistrare exerciţiului financiar până la finele perioadei de referinţă Acest coeficient se înmulţeşte cu valoarea bunurilor ieşite din gestiune la preţ de înregistrare, iar suma rezultată se înregistrează în conturile corespunzătoare în care au fost înregistrate bunurile ieşite.

51)(5) Coeficienţii de repartizare a diferenţelor de preţ pot fi calculaţi la nivelul conturilor sintetice de gradul I şi II, prevăzute în Planul de conturi general, pe grupe sau categorii de stocuri.

52)(6) La sfârşitul perioadei, soldurile conturilor de diferenţe se cumulează cu soldurile conturilor de stocuri, la preţ de înregistrare, astfel încât aceste conturi să reflecte valoarea stocurilor la costul de achiziţie sau costul de producţie, după caz.

53)(7) Diferenţele de preţ se repartizează proporţional atât asupra valorii bunurilor ieşite, cât şi asupra bunurilor rămase în stoc.

54)(8) În comerţul cu amănuntul poate fi utilizată metoda preţului cu amănuntul, pentru a determina costul stocurilor de articole numeroase şi cu mişcare rapidă, care au marje similare şi pentru care nu este practic să se folosească altă metodă.

În această situaţie, costul bunurilor vândute se calculează prin deducerea valorii marjei brute din preţul de vânzare al stocurilor. Orice modificare a preţului de vânzare presupune recalcularea marjei brute. 287. - (1) Metoda aleasă trebuie aplicată cu consecvenţă pentru elemente similare de natura stocurilor şi a activelor fungibile de la un exerciţiu financiar la altul. Dacă, în situaţii excepţionale, administratorii decid să modifice metoda pentru un anumit element de stocuri sau alte active fungibile, în notele explicative trebuie să se prezinte următoarele informaţii: - motivul modificării metodei, şi - efectele sale asupra rezultatului.

55)(2) O entitate trebuie să utilizeze aceleaşi metode de determinare a costului pentru toate stocurile care au natură şi utilizare similare. Noţiunea de "utilizare similară" este proprie fiecărei entităţi.

56)(3) Pentru stocurile cu natură sau utilizare diferită, folosirea unor metode diferite de calcul al costului poate fi justificată.

57)(4) O diferenţă în localizarea geografică nu este suficientă pentru a justifica alegerea de metode diferite.

288. - Valoarea produselor şi serviciilor în curs de execuţie se determină prin inventarierea producţiei neterminate la sfârşitul perioadei, prin metode tehnice de constatare a gradului de finalizare sau a stadiului de efectuare a operaţiilor tehnologice şi evaluarea acesteia la costurile de producţie. 289. - Contabilitatea stocurilor se ţine cantitativ şi valoric sau numai valoric prin folosirea inventarului permanent sau a inventarului intermitent. 290. - În condiţiile folosirii inventarului permanent, în contabilitate se înregistrează toate operaţiunile de intrare şi ieşire, ceea ce permite stabilirea şi cunoaşterea în orice moment a stocurilor, atât cantitativ, cât şi valoric. 291. - (1) Inventarul intermitent constă în stabilirea ieşirilor şi înregistrarea lor în contabilitate pe baza inventarierii stocurilor la sfârşitul perioadei.

58)(2) Entităţile care utilizează metoda inventarului intermitent efectuează inventarierea faptică a stocurilor conform politicilor contabile, dar nu mai târziu de finele perioadei de raportare pentru care au de determinat obligaţii fiscale. Aplicarea metodei inventarului intermitent presupune respectarea Normelor privind organizarea şi efectuarea inventarierii elementelor de natura activelor, datoriilor şi capitalurilor proprii.

59)(3) Metoda inventarului intermitent constă în faptul că intrările de stocuri nu se înregistrează prin conturile de stocuri, ci prin conturile de cheltuieli.

60)(4) Stabilirea ieşirilor de stocuri în cursul perioadei are la bază inventarierea faptică a stocurilor la sfârşitul perioadei. Ieşirile de stocuri se determină ca diferenţă între valoarea stocurilor iniţiale, la care se adaugă valoarea intrărilor, şi valoarea stocurilor la sfârşitul perioadei stabilite pe baza inventarului.

61)(5) Inventarul intermitent nu se utilizează în comerţul cu amănuntul în situaţia în care se aplică metoda global-valorică.

292. - Activele de natura stocurilor nu trebuie reflectate în bilanţ la o valoare mai mare decât valoarea care se poate obţine prin utilizarea sau vânzarea lor. În acest scop, valoarea stocurilor se diminuează până la valoarea realizabilă netă, prin reflectarea unei ajustări pentru depreciere. 4.5.3. Investiţii pe termen scurt 293. - În categoria investiţiilor pe termen scurt sunt cuprinse acţiunile deţinute la entităţile afiliate şi alte investiţii pe termen scurt. 294. - (1) Contravaloarea acţiunilor pe termen scurt primite fără plată, potrivit legii, se înregistrează în contrapartidă cu contul 768 "Alte venituri financiare".

62)(2) Alte investiţii pe termen scurt reprezintă obligaţiunile emise şi răscumpărate, obligaţiunile achiziţionate şi alte valori mobiliare achiziţionate în vederea realizării unui profit într-un termen scurt.

63)(3) În categoria altor investiţii pe termen scurt se evidenţiază distinct certificatele de emisii de gaze cu efect de seră, care îndeplinesc condiţiile de recunoaştere a investiţiilor pe termen scurt.

295. - (1) La intrarea în entitate, investiţiile pe termen scurt se evaluează la costul de achiziţie sau la valoarea stabilită potrivit contractelor.

64)(2) Depozitele bancare pe termen scurt în valută se înregistrează la constituire la cursul de schimb valutar comunicat de Banca Naţională a României, de la data operaţiunii de constituire.

296. - (1) Lichidarea depozitelor constituite în valută se efectuează la cursul de schimb valutar comunicat de Banca Naţională a României, de la data operaţiunii de lichidare.

65)(2) Diferenţele de curs valutar între cursul de la data constituirii sau cursul la care sunt înregistrate în contabilitate şi cursul Băncii Naţionale a României de la data lichidării depozitelor bancare se înregistrează la venituri sau cheltuieli din diferenţe de curs valutar, după caz.

297. - (1) Pentru deprecierea investiţiilor deţinute ca active circulante, la sfârşitul exerciţiului financiar, cu ocazia inventarierii, se recunosc ajustări pentru pierdere de valoare, înregistrate pe seama cheltuielilor.

66)(2) La sfârşitul fiecărui exerciţiu financiar, ajustările pentru pierderile de valoare înregistrate se suplimentează, se diminuează sau se anulează, după caz. La ieşirea din entitate a investiţiilor pe termen scurt, eventualele ajustări pentru pierdere de valoare se anulează.

4.5.4. Contabilitatea certificatelor verzi 298. - (1) Producătorii de energie din surse regenerabile, care beneficiază de certificate verzi emise de operatorul de transport şi sistem, potrivit legii, evidenţiază lunar dreptul de a primi certificate verzi (articol contabil 445 "Subvenţii"/analitic distinct = 7411 "Venituri din subvenţii de exploatare aferente cifrei de afaceri"). Creanţa aferentă certificatelor verzi se evaluează în funcţie de numărul de certificate verzi de primit şi preţul de tranzacţionare de la data stabilirii acestui drept, publicat de operatorul pieţei de energie electrică (S.C. OPCOM - S.A.). În scopul contabilizării acestei operaţiuni, data stabilirii acestui drept o constituie ultima zi din luna respectivă, dacă nu există alte elemente certe prin care să se poată stabili data dreptului respectiv.

67)(2) La primirea certificatelor verzi, contravaloarea acestora se reflectă în contul 507 "Certificate verzi primite", articol contabil 507 "Certificate verzi primite" = 445 "Subvenţii"/analitic distinct. Certificatele verzi primite se evaluează la preţul de tranzacţionare de la data primirii, publicat de operatorul pieţei de energie electrică (S.C. OPCOM - S.A.). Diferenţa între valoarea certificatelor verzi înregistrată în contul 445 "Subvenţii"/analitic distinct la stabilirea dreptului de a primi certificate verzi şi valoarea acestora la data primirii, determinată în funcţie de preţul de tranzacţionare de la data primirii reprezintă venit financiar (contul 768 "Alte venituri financiare") sau cheltuială financiară (contul 668 "Alte cheltuieli financiare"), după caz.

68)(3) La sfârşitul exerciţiului financiar, certificatele verzi evidenţiate în contul 507 "Certificate verzi primite" se evaluează la preţul de tranzacţionare publicat de operatorul pieţei de energie electrică (S.C. OPCOM - S.A.) pentru ultima tranzacţie, cu reflectarea în rezultatul perioadei a diferenţelor rezultate (contul 768 "Alte venituri financiare" sau contul 668 "Alte cheltuieli financiare", după caz).

69)(4) La vânzarea certificatelor verzi se recunoaşte câştigul rezultat (contul 7642 "Câştiguri din investiţii pe termen scurt cedate"), respectiv pierderea înregistrată (contul 6642 "Pierderi din investiţiile pe termen scurt cedate") din vânzarea acestora.

299. - (1) Furnizorii de energie electrică şi producătorii obligaţi, potrivit legii, să achiziţioneze anual un număr de certificate verzi înregistrează contravaloarea certificatelor verzi achiziţionate în contul 652 "Cheltuieli cu protecţia mediului înconjurător".

70)(2) În situaţia în care achiziţionarea certificatelor verzi se efectuează înainte de termenele prevăzute de lege, contravaloarea certificatelor verzi se înregistrează în contul 471 "Cheltuieli înregistrate în avans", urmând ca la termenele legale să se înregistreze cheltuiala în contul 652 "Cheltuieli cu protecţia mediului înconjurător".

300. - Certificatele verzi anulate, potrivit legii, datorită neutilizării în perioada de valabilitate se evidenţiază pe seama cheltuielilor perioadei (contul 668 "Alte cheltuieli financiare"). Acelaşi tratament contabil se aplică şi în cazul anulării certificatelor verzi obţinute necuvenit de un operator economic acreditat, dacă acestea nu au fost încă tranzacţionate. 301. - (1) Prin excepţie de la prevederile pct. 298 alin. (1), contravaloarea certificatelor verzi a căror tranzacţionare este amânată conform prevederilor Legii nr. 220/2008 pentru stabilirea sistemului de promovare a producerii energiei din surse regenerabile de energie, republicată, cu modificările şi completările ulterioare, se înregistrează în contul 266 "Certificate verzi amânate", pe seama veniturilor înregistrate în avans (contul 472 "Venituri înregistrate în avans"/analitic distinct). Evidenţierea în contabilitate a contravalorii certificatelor verzi a căror tranzacţionare este amânată se efectuează la data constatării dreptului de a le primi, la valoarea determinată în funcţie de numărul de certificate verzi şi preţul de tranzacţionare al certificatelor verzi, publicat de operatorul pieţei de energie electrică (S.C. OPCOM - S.A.).

71)(2) Prin excepţie de la regulile generale de înregistrare a deprecierilor, la sfârşitul exerciţiului financiar, eventuala pierdere de valoare aferentă certificatelor verzi prevăzute la alin. (1) se recunoaşte pe seama veniturilor înregistrate în avans (articol contabil 472 "Venituri înregistrate în avans"/analitic distinct = 266 "Certificate verzi amânate").

72)(3) La sfârşitul exerciţiului financiar, entităţile beneficiare de certificate verzi amânate, reflectate în contul 266 «Certificate verzi amânate», nu înregistrează în contabilitate eventualul plus de valoare aferent acestora, determinat în funcţie de preţul de tranzacţionare publicat de operatorul pieţei de energie electrică (S.C. OPCOM - S.A.) pentru ultima tranzacţie.

73)(4) La primirea certificatelor verzi, veniturile amânate se transferă în venituri ale perioadei (articol contabil 472 «Venituri înregistrate în avans»/analitic distinct = 7411 «Venituri din subvenţii de exploatare aferente cifrei de afaceri»), la valoarea acestora rezultată în urma aplicării prevederilor alin. (2), cu reflectarea concomitentă a certificatelor verzi (articol contabil 507 «Certificate verzi primite» = 266 «Certificate verzi amânate»), la aceeaşi valoare rezultată în urma aplicării prevederilor alin. (2). Diferenţa dintre valoarea certificatelor verzi astfel determinată şi valoarea stabilită în funcţie de preţul de tranzacţionare de la data primirii acestora reprezintă venit financiar (contul 768 «Alte venituri financiare») sau cheltuială financiară (contul 668 «Alte cheltuieli financiare»), după caz.

4.5.5. Casa şi conturi la bănci 302. - (1) Conturile la bănci cuprind: valorile de încasat, cum sunt cecurile şi efectele comerciale depuse la bănci, disponibilităţile în lei şi valută, cecurile entităţii, precum şi dobânzile aferente disponibilităţilor şi creditelor acordate de bănci în conturile curente. Depozitele bancare pe termen de cel mult 3 luni pot fi incluse în numerar şi echivalente de numerar doar în măsura în care acestea sunt deţinute cu scopul de a acoperi nevoia de numerar pe termen scurt, şi nu în scop investiţional.

74)(2) Sumele virate sau depuse la bănci ori prin mandat poştal, pe bază de documente prezentate entităţii şi neapărute încă în extrasele de cont, se înregistrează distinct în contabilitate (contul 5125 "Sume în curs de decontare").

75)(3) Sumele acordate personalului prin sistemul de carduri, cu titlu de avansuri spre decontare în vederea plăţii unor achiziţii sau prestări de servicii, se evidenţiază în contul 542 "Avansuri de trezorerie"/analitic distinct.

76)(4) Conturile curente la bănci se dezvoltă în analitic pe fiecare bancă.

77)(5) Dobânzile de încasat, aferente disponibilităţilor aflate în conturi la bănci, se înregistrează distinct în contabilitate, faţă de cele de plătit, aferente creditelor acordate de bănci în conturile curente, precum şi cele aferente creditelor bancare pe termen scurt.

78)(6) Dobânzile de plătit şi cele de încasat, aferente exerciţiului financiar în curs, se înregistrează la cheltuieli financiare sau venituri financiare, după caz.

303. - Contabilitatea disponibilităţilor aflate în bănci/casierie şi a mişcării acestora, ca urmare a încasărilor şi plăţilor efectuate, se ţine distinct în lei şi în valută. 304. - (1) Operaţiunile privind încasările şi plăţile în valută se înregistrează în contabilitate la cursul de schimb valutar, comunicat de Banca Naţională a României, de la data efectuării operaţiunii respective. În vederea asigurării unui tratament contabil unitar, prin curs de schimb de la data efectuării operaţiunii se înţelege cursul de schimb al pieţei valutare, comunicat de Banca Naţională a României, din ultima zi bancară anterioară operaţiunii, disponibil ca informaţie la momentul efectuării operaţiunii (încasare, plată, emitere de documente).

79)(2) Operaţiunile de vânzare-cumpărare de valută, inclusiv cele derulate în cadrul contractelor cu decontare la termen, se înregistrează în contabilitate la cursul utilizat de banca comercială la care se efectuează licitaţia cu valută, fără ca acestea să genereze în contabilitate diferenţe de curs valutar.

80)(3) La finele fiecărei luni, disponibilităţile în valută şi alte valori de trezorerie, cum sunt titluri de stat în valută, acreditive şi depozite în valută se evaluează la cursul de schimb al pieţei valutare, comunicat de Banca Naţională a României din ultima zi bancară a lunii în cauză.

81)(4) Diferenţele de curs înregistrate se recunosc în contabilitate la venituri sau cheltuieli din diferenţe de curs valutar, după caz.

305. - (1) În vederea achitării unor obligaţii faţă de furnizori, entităţile pot solicita deschiderea de acreditive la bănci, în lei sau în valută, în favoarea acestora.

82)(2) Lichidarea acreditivelor constituite în valută se efectuează la cursul de schimb comunicat de Banca Naţională a României, de la data operaţiunii de lichidare.

83)(3) Diferenţele de curs valutar între cursul de la data constituirii sau cursul la care acreditivele sunt înregistrate în contabilitate şi cursul Băncii Naţionale a României de la data lichidării acreditivelor se înregistrează la venituri sau cheltuieli din diferenţe de curs valutar, după caz.

306. - (1) Sumele în numerar, puse la dispoziţia personalului sau a terţilor, în vederea efectuării unor plăţi în favoarea entităţii, se înregistrează distinct în contabilitate (contul 542 "Avansuri de trezorerie", respectiv contul 461 "Debitori diverşi", în cazul terţilor).

84)(2) În cazul plăţilor în valută suportate din avansuri de trezorerie, cheltuielile se recunosc în contabilitate la cursul din data efectuării operaţiunilor sau la cursul din data decontării avansului.

85)(3) Sumele reprezentând avansuri de trezorerie, acordate potrivit legii şi nedecontate până la data bilanţului, se evidenţiază în contul de debitori diverşi (461 "Debitori diverşi") sau creanţe în legătură cu personalul (4282 "Alte creanţe în legătură cu personalul"), în funcţie de natura creanţei.

307. - În contul de viramente interne se înregistrează transferurile de disponibilităţi băneşti între conturile la bănci, precum şi între conturile la bănci şi casieria entităţii. 308. - Operaţiunile financiare în lei sau în valută se efectuează cu respectarea regulamentelor emise de Banca Naţională a României şi a reglementărilor emise în acest scop.

Ce s-a schimbat la 12.01.2016

Față de forma de la 01.01.2015 s-au schimbat 97 de părți. Deschide una pentru textul ei: cel nou e marcat, cel scos e tăiat.

text schimbat

273. 274. - (1) Atunci când există o modificare a utilizării unei imobilizări corporale, În cazul în sensul că aceasta urmează care un activ care a fi îmbunătăţită în perspectiva vânzării, fost iniţial recunoscut la momentul luării deciziei privind modificarea destinaţiei, în contabilitate se înregistrează transferul activului din categoria imobilizări corporale în cea terenuri este folosit ulterior pentru construirea de stocuri. Transferul se înregistrează la ansambluri de locuinţe destinate vânzării, valoarea neamortizată a imobilizării. Dacă imobilizarea corporală a fost reevaluată, concomitent cu reclasificarea activului terenului se procedează evidenţiază distinct la închiderea contului stocuri, la valoarea de rezerve din reevaluare aferente acestuia.înregistrare în contabilitate.

lit. 19)text schimbat

(2) În înţelesul alin. (1), transferul poate fi efectuat dacă şi numai dacă există o modificare Dacă terenul a utilizării imobilizării, evidenţiată de începerea modernizării, fost reevaluat, concomitent cu schimbarea naturii activului, rezerva din reevaluare corespunzătoare acestuia se transferă în vederea vânzării. Ca urmare, dacă o entitate decide să cedeze o imobilizare corporală fără a fi modernizată, ea continuă să o trateze ca imobilizare corporală până la scoaterea sa contul 1175 "Rezultatul reportat reprezentând surplusul realizat din evidenţă, şi nu ca element de stoc. Modernizarea are semnificaţia cheltuielilor ulterioare recunoscute ca o componentă a activului.rezerve din reevaluare".

text schimbat

274. 275. - (1) În cazul în activelor de natura ansamblurilor sau complexurilor de locuinţe care un activ care a fost iniţial recunoscut la terenuri este folosit erau destinate vânzării şi care ulterior pentru construirea îşi schimbă destinaţia, urmând a fi folosite de ansambluri entitate pe o perioadă îndelungată sau să fie închiriate unor terţi, în contabilitate se înregistrează un transfer de locuinţe destinate vânzării, valoarea terenului la stocuri la imobilizări corporale. Transferul se evidenţiază distinct efectuează la stocuri, data schimbării destinaţiei, la valoarea de înregistrare la care activele erau înregistrate în contabilitate.contabilitate (reprezentată de cost). 276. - (1) În cadrul stocurilor se cuprind:

lit. 20)text schimbat

(2) Dacă terenul a fost reevaluat, concomitent cu schimbarea naturii activului, rezerva din reevaluare corespunzătoare acestuia se transferă a) mărfurile, şi anume bunurile pe care entitatea le cumpără în contul 1175 "Rezultatul reportat reprezentând surplusul realizat din rezerve din reevaluare".vederea revânzării sau produsele predate spre vânzare magazinelor proprii;

lit. 21)text schimbat

a) mărfurile, şi anume bunurile pe b) materiile prime, care entitatea le cumpără participă direct la fabricarea produselor şi se regăsesc în vederea revânzării produsul finit integral sau produsele predate spre vânzare magazinelor proprii;parţial, fie în starea lor iniţială, fie transformată;

lit. 22)text schimbat

b) materiile prime, c) materialele consumabile (materiale auxiliare, combustibili, materiale pentru ambalat, piese de schimb, seminţe şi materiale de plantat, furaje şi alte materiale consumabile), care participă direct sau ajută la fabricarea produselor şi procesul de fabricaţie sau de exploatare fără a se regăsesc regăsi, de regulă, în produsul finit integral sau parţial, fie în starea lor iniţială, fie transformată;finit;

lit. 23)text schimbat

c) d) materialele consumabile (materiale auxiliare, combustibili, materiale pentru ambalat, piese de schimb, seminţe şi materiale natura obiectelor de plantat, furaje şi alte materiale consumabile), care participă sau ajută la procesul de fabricaţie sau de exploatare fără a se regăsi, de regulă, în produsul finit;inventar;

lit. 24)text schimbat

d) materialele de natura obiectelor de inventar;e) produsele, şi anume:

text schimbat

275. - În cazul activelor de natura ansamblurilor sau complexurilor de locuinţe semifabricatele, prin care iniţial erau destinate vânzării se înţelege produsele al căror proces tehnologic a fost terminat într-o secţie (fază de fabricaţie) şi care ulterior îşi schimbă destinaţia, urmând a fi folosite trec în continuare în procesul tehnologic al altei secţii (faze de entitate pe o perioadă îndelungată fabricaţie) sau să fie închiriate unor terţi, în contabilitate se înregistrează un transfer de la stocuri la imobilizări corporale. Transferul se efectuează la data schimbării destinaţiei, la valoarea la livrează terţilor; - produsele finite, adică produsele care activele erau înregistrate au parcurs în contabilitate (reprezentată întregime fazele procesului de cost). 276. - (1) În fabricaţie şi nu mai au nevoie de prelucrări ulterioare în cadrul stocurilor se cuprind:entităţii, putând fi depozitate în vederea livrării sau expediate direct clienţilor; - rebuturile, materialele recuperabile şi deşeurile; - produsele agricole;

lit. 25)text schimbat

e) produsele, şi anume:f) activele biologice de natura stocurilor, aşa cum sunt exemplificate la pct. 278 alin. (2);

lit. 26)text schimbat

f) activele biologice g) ambalajele, care includ ambalajele refolosibile, achiziţionate sau fabricate, destinate produselor vândute şi care în mod temporar pot fi păstrate de natura stocurilor, aşa cum sunt exemplificate la pct. 278 alin. (2);terţi, cu obligaţia restituirii în condiţiile prevăzute în contracte;

lit. 27)text schimbat

g) ambalajele, h) producţia în curs de execuţie, reprezentând producţia care includ ambalajele refolosibile, achiziţionate sau fabricate, destinate produselor vândute nu a trecut prin toate fazele (stadiile) de prelucrare, prevăzute în procesul tehnologic, precum şi care produsele nesupuse probelor şi recepţiei tehnice sau necompletate în mod temporar pot fi păstrate întregime. În cadrul producţiei în curs de terţi, cu obligaţia restituirii execuţie se cuprind, de asemenea, serviciile şi studiile în condiţiile prevăzute în contracte;curs de execuţie sau neterminate.

lit. 28)text schimbat

h) producţia în curs de execuţie, reprezentând producţia care nu a trecut prin toate fazele (stadiile) de prelucrare, prevăzute în procesul tehnologic, precum (2) În cadrul stocurilor se includ şi produsele nesupuse probelor şi recepţiei tehnice bunurile aflate în custodie, pentru prelucrare sau necompletate în întregime. În cadrul producţiei consignaţie la terţi, maşinile folosite numai ca material de demonstraţie pentru negociere în curs domeniul automobilelor, cu durată de execuţie se cuprind, utilizare de asemenea, serviciile şi studiile sub un an. Acestea se înregistrează distinct în curs contabilitate, pe categorii de execuţie sau neterminate.stocuri. Dacă materialele de demonstraţie au durată de utilizare mai mare de un an, ele reprezintă imobilizări.

lit. 29)text schimbat

(2) În cadrul stocurilor se includ şi bunurile aflate (3) Sunt reflectate, de asemenea, distinct în custodie, contabilitate, acele stocuri cumpărate, pentru prelucrare sau care s-au transferat riscurile şi beneficiile aferente, dar care sunt în consignaţie la terţi, maşinile folosite numai ca material curs de demonstraţie pentru negociere aprovizionare (grupa 32 "Stocuri în domeniul automobilelor, cu durată curs de utilizare aprovizionare" din Planul de sub un an. Acestea se înregistrează distinct în contabilitate, pe categorii de stocuri. Dacă materialele de demonstraţie au durată de utilizare mai mare de un an, ele reprezintă imobilizări.conturi general).

text schimbat

- semifabricatele, prin care se înţelege produsele al căror proces tehnologic a fost terminat într-o secţie (fază Active biologice de fabricaţie) natura stocurilor şi care trec în continuare în procesul tehnologic al altei secţii (faze de fabricaţie) sau se livrează terţilor; produse agricole 277. - produsele finite, adică produsele care au parcurs în întregime fazele procesului (1) În înţelesul prezentelor reglementări, activitatea agricolă reprezintă administrarea de fabricaţie către o entitate a transformării biologice şi nu mai au nevoie de prelucrări ulterioare recoltării activelor biologice (animale vii şi plante vii) pentru vânzare sau pentru transformarea în cadrul entităţii, putând fi depozitate în vederea livrării produse agricole sau expediate direct clienţilor; - rebuturile, materialele recuperabile şi deşeurile; - produsele agricole;în active biologice suplimentare.

lit. 30)text schimbat

(3) Sunt reflectate, (2) Transformarea biologică cuprinde procesele de asemenea, distinct în contabilitate, acele stocuri cumpărate, pentru care s-au transferat riscurile creştere, degenerare (aşa cum sunt exemplificate la pct. 282), producere şi beneficiile aferente, dar procreare care sunt în curs de aprovizionare (grupa 32 "Stocuri în curs de aprovizionare" din Planul de conturi general).produc modificări calitative sau cantitative ale unui activ biologic.

text schimbat

Active 278. - (1) Activele biologice de natura stocurilor şi produse agricole 277. - (1) În înţelesul prezentelor reglementări, activitatea agricolă reprezintă administrarea de către o entitate sunt acelea care urmează a transformării biologice şi recoltării activelor biologice (animale vii şi plante vii) pentru vânzare sau pentru transformarea în fi recoltate ca produse agricole sau în vândute ca active biologice suplimentare.biologice.

lit. 31)text schimbat

(2) Transformarea biologică cuprinde procesele Exemple de creştere, degenerare (aşa cum active biologice de natura stocurilor sunt exemplificate la pct. 282), producere animalele destinate producţiei de carne, animalele deţinute în vederea vânzării, peştii din fermele piscicole, culturile, cum ar fi cele de porumb şi procreare care produc modificări calitative sau cantitative ale unui activ biologic.grâu, şi copacii crescuţi pentru cherestea.

text schimbat

278. 279. - (1) Activele Produsele agricole sunt cele rezultate la momentul recoltării de la activele biologice ale entităţii, de natura stocurilor sunt acelea care urmează a fi recoltate ca produse agricole sau vândute ca active biologice.exemplu, lână, copaci tăiaţi, bumbac, lapte, struguri, fructe culese etc.

lit. 32)text schimbat

(2) Exemple Dacă entitatea raportoare prelucrează produsele agricole, rezultă produse finite, de active biologice de natura stocurilor sunt animalele destinate producţiei de carne, animalele deţinute în vederea vânzării, peştii din fermele piscicole, culturile, cum ar fi cele de porumb şi grâu, şi copacii crescuţi pentru cherestea.exemplu, fire, îmbrăcăminte, covoare, cherestea, brânză, zahăr, fructe prelucrate etc.

lit. 33)text schimbat

(2) Dacă entitatea raportoare prelucrează produsele agricole, rezultă produse finite, (3) Recolta reprezintă separarea produselor agricole de exemplu, fire, îmbrăcăminte, covoare, cherestea, brânză, zahăr, fructe prelucrate etc.un activ biologic sau încetarea proceselor vitale ale unui activ biologic.

text schimbat

279. 280. - (1) Produsele Pentru recunoaşterea activelor biologice de natura stocurilor şi a produselor agricole sunt cele rezultate la momentul recoltării se aplică prevederile pct. 276 şi 277. 281. - Activitatea agricolă include o gamă largă de la activele biologice ale entităţii, activităţi; de exemplu, lână, copaci tăiaţi, bumbac, lapte, struguri, fructe culese etc.creşterea animalelor, silvicultura, cultivarea de plante anuale sau perene, cultivarea pomilor fructiferi sau a altor plantaţii, floricultura şi acvacultura (inclusiv piscicultura). Aceste activităţi au anumite caracteristici comune, şi anume:

lit. 34)text schimbat

(3) Recolta reprezintă separarea produselor agricole a) capacitatea de un activ biologic sau încetarea proceselor vitale ale unui activ biologic.modificare. Animalele şi plantele vii sunt capabile de transformări biologice;

lit. 35)text schimbat

a) capacitatea b) administrarea modificării. Modul de modificare. Animalele administrare facilitează transformarea biologică prin îmbunătăţirea sau, cel puţin, stabilizarea condiţiilor necesare desfăşurării procesului (de exemplu, nivelul de elemente nutritive, umiditatea, temperatura, fertilitatea şi plantele vii sunt capabile lumina). Această administrare diferenţiază activitatea agricolă de transformări biologice;alte activităţi. De exemplu, recoltarea produselor din resurse negestionate (cum ar fi pescuitul oceanic sau defrişarea) nu reprezintă o activitate agricolă; şi

lit. 36)text schimbat

b) administrarea c) evaluarea modificării. Modul de administrare facilitează transformarea biologică prin îmbunătăţirea sau, cel puţin, stabilizarea condiţiilor necesare desfăşurării procesului Modificarea calitativă (de exemplu, nivelul calitatea genetica, densitatea, gradul de elemente nutritive, umiditatea, temperatura, fertilitatea coacere, conţinutul de grăsimi, conţinutul de proteine şi lumina). Această administrare diferenţiază activitatea agricolă gradul de alte activităţi. De rezistenţă al fibrelor) sau cantitativă (de exemplu, recoltarea produselor din resurse negestionate (cum ar fi pescuitul oceanic numărul de pui, greutatea, volumul, lungimea sau defrişarea) nu reprezintă o activitate agricolă; şidiametrul fibrelor şi numărul de boboci) determinată de transformările biologice sau de recoltare este evaluată şi monitorizată ca funcţie de rutină a administrării.

text schimbat

280. 282. - Pentru recunoaşterea activelor biologice Transformarea biologică poate conduce la următoarele tipuri de natura stocurilor şi a produselor agricole se aplică prevederile pct. 276 şi 277. 281. - Activitatea agricolă include o gamă largă de activităţi; de exemplu, creşterea animalelor, silvicultura, cultivarea de plante anuale sau perene, cultivarea pomilor fructiferi sau a altor plantaţii, floricultura şi acvacultura (inclusiv piscicultura). Aceste activităţi au anumite caracteristici comune, şi anume:rezultate:

lit. 37)text schimbat

c) evaluarea modificării. Modificarea calitativă (de exemplu, calitatea genetica, densitatea, gradul de coacere, conţinutul de grăsimi, conţinutul de proteine şi gradul de rezistenţă al fibrelor) a) modificări ale activelor prin (i) creştere (o creştere cantitativă sau o îmbunătăţire a calităţii unui animal sau a unei plante), (ii) degenerare (o scădere cantitativă (de exemplu, numărul de pui, greutatea, volumul, lungimea sau diametrul fibrelor şi numărul de boboci) determinată de transformările biologice o deteriorare a calităţii unui animal sau de recoltare este evaluată şi monitorizată ca funcţie de rutină a administrării.unei plante), sau (iii) reproducere (crearea de animale ori plante vii suplimentare); sau

lit. 38)text schimbat

a) modificări ale activelor prin (i) creştere (o creştere cantitativă sau o îmbunătăţire a calităţii unui animal sau a unei plante), (ii) degenerare (o scădere cantitativă sau o deteriorare a calităţii unui animal sau a unei plante), sau (iii) reproducere (crearea b) producţia unor produse agricole, de animale ori plante vii suplimentare); sauexemplu, lână şi lapte.

text schimbat

282. Înregistrarea în contabilitate a stocurilor 283. - Transformarea biologică poate conduce (1) Înregistrarea în contabilitate a intrării stocurilor se efectuează la următoarele tipuri de rezultate:data transferului riscurilor şi beneficiilor.

lit. 39)text schimbat

b) producţia unor produse agricole, (2) În general, datele de exemplu, lână transfer al controlului, de transfer al proprietăţii şi lapte.de livrare coincid. Totuşi, pot exista decalaje de timp, de exemplu, pentru:

text schimbat

Înregistrarea - bunuri vândute în contabilitate a stocurilor 283. consignaţie sau stocurile la dispoziţia clientului; - (1) Înregistrarea stocuri gajate livrate creditorului beneficiar al gajului, care rămân în contabilitate evidenţa debitorului până la vânzarea lor; - bunuri recepţionate pentru care nu s-a primit încă factura, care trebuie înregistrate în activele cumpărătorului; - bunuri livrate şi nefacturate, care trebuie scoase din evidenţă, transferul de proprietate având loc; - bunuri vândute şi nelivrate încă, pentru care a intrării stocurilor se efectuează avut loc transferul proprietăţii. De exemplu, la data transferului riscurilor vânzările cu condiţia de livrare "ex-work", bunurile vândute ies din stocul vânzătorului din momentul punerii lor la dispoziţia cumpărătorului etc. 284. - (1) Deţinerea, cu orice titlu, de bunuri materiale, precum şi beneficiilor.efectuarea de operaţiuni economice, fără să fie înregistrate în contabilitate, sunt interzise.

lit. 40)text schimbat

(2) În general, datele de transfer al controlului, de transfer al proprietăţii şi de livrare coincid. Totuşi, pot exista decalaje de timp, de exemplu, pentru:aplicarea alin. (1) este necesar să se asigure:

lit. 41)text schimbat

(2) a) recepţionarea tuturor bunurilor materiale intrate în entitate şi înregistrarea acestora la locurile de depozitare. Bunurile materiale primite pentru prelucrare, în custodie sau în consignaţie se recepţionează şi înregistrează distinct ca intrări în gestiune. În aplicarea alin. (1) este necesar să contabilitate, valoarea acestor bunuri se asigure:înregistrează în conturi în afara bilanţului;

lit. 42)text schimbat

a) recepţionarea tuturor bunurilor materiale intrate b) în entitate situaţia unor decalaje între aprovizionarea şi înregistrarea acestora la locurile de depozitare. Bunurile materiale primite pentru prelucrare, în custodie sau în consignaţie recepţia bunurilor care se recepţionează şi înregistrează distinct ca intrări dovedesc a fi în gestiune. În contabilitate, valoarea acestor bunuri se înregistrează mod cert în conturi în afara bilanţului;proprietatea entităţii, se procedează astfel:

text schimbat

- bunuri vândute bunurile sosite fără factură se înregistrează ca intrări în consignaţie sau stocurile gestiune atât la dispoziţia clientului; - stocuri gajate livrate creditorului beneficiar al gajului, care rămân în evidenţa debitorului până la vânzarea lor; - bunuri recepţionate pentru care nu s-a primit încă factura, care trebuie înregistrate în activele cumpărătorului; - bunuri livrate şi nefacturate, care trebuie scoase din evidenţă, transferul locul de proprietate având loc; - bunuri vândute depozitare, cât şi nelivrate încă, pentru care în contabilitate, pe baza recepţiei şi a avut loc transferul proprietăţii. De exemplu, la vânzările cu condiţia de livrare "ex-work", bunurile vândute ies din stocul vânzătorului din momentul punerii lor la dispoziţia cumpărătorului etc. 284. documentelor însoţitoare; - (1) Deţinerea, cu orice titlu, de bunuri materiale, precum bunurile sosite şi efectuarea de operaţiuni economice, fără să fie înregistrate nerecepţionate se înregistrează distinct în contabilitate, sunt interzise.contabilitate ca intrare în gestiune;

lit. 43)text schimbat

b) c) în situaţia cazul unor decalaje între aprovizionarea vânzarea şi recepţia bunurilor care livrarea bunurilor, acestea se dovedesc a fi în mod cert în înregistrează ca ieşiri din entitate, nemaifiind considerate proprietatea entităţii, se procedează acesteia, astfel:

text schimbat

- bunurile sosite fără factură vândute şi nelivrate se înregistrează ca intrări distinct în gestiune, iar în contabilitate în conturi în afara bilanţului; - bunurile livrate, dar nefacturate se înregistrează ca ieşiri din gestiune atât la locul locurile de depozitare, cât şi în contabilitate, pe baza recepţiei şi a documentelor însoţitoare; - bunurile sosite şi nerecepţionate se înregistrează distinct în contabilitate ca intrare în gestiune;care confirmă ieşirea din gestiune potrivit legii;

lit. 44)text schimbat

c) în cazul unor decalaje între vânzarea şi livrarea bunurilor, acestea d) bunurile aprovizionate sau vândute cu clauze privind dreptul de proprietate se înregistrează ca ieşiri din entitate, nemaifiind considerate proprietatea acesteia, astfel:la intrări şi, respectiv, la ieşiri, atât în gestiune, cât şi în contabilitate, potrivit contractelor încheiate.

text schimbat

Costul stocurilor 285. - bunurile vândute şi nelivrate se înregistrează distinct în gestiune, iar în contabilitate în conturi în afara bilanţului; - bunurile livrate, dar nefacturate se înregistrează ca ieşiri din gestiune atât la locurile (1) Costul stocurilor care nu sunt de depozitare, cât obicei fungibile şi în contabilitate, pe baza documentelor care confirmă ieşirea din gestiune potrivit legii;al acelor bunuri sau servicii produse şi destinate unor comenzi distincte trebuie determinat prin identificarea specifică a costurilor individuale.

lit. 45)text schimbat

d) bunurile aprovizionate sau vândute cu clauze privind dreptul (2) Bunurile fungibile sunt bunuri de proprietate orice natură care nu se înregistrează la intrări şi, respectiv, la ieşiri, atât pot distinge în gestiune, cât şi în contabilitate, potrivit contractelor încheiate.mod substanţial unele de altele.

lit. 46)text schimbat

(2) Bunurile fungibile sunt bunuri de orice natură (3) Identificarea specifică a costului presupune atribuirea costurilor specifice elementelor identificabile ale stocurilor. Acest tratament contabil este adecvat pentru acele elemente care nu se pot distinge în mod substanţial unele de altele.fac obiectul unei comenzi distincte, indiferent dacă au fost cumpărate sau produse.

lit. 47)text schimbat

(3) (4) Identificarea specifică a costului presupune atribuirea costurilor specifice elementelor identificabile ale stocurilor. Acest tratament contabil este adecvat pentru acele elemente nu poate fi folosită în cazurile în care fac obiectul unei comenzi distincte, indiferent dacă au fost cumpărate sau produse.stocurile cuprind un număr mare de elemente, care sunt de regulă fungibile.

text schimbat

Costul stocurilor 285. 286. - (1) Costul stocurilor care nu sunt În funcţie de obicei fungibile şi al acelor bunuri specificul activităţii, pentru determinarea costului pot fi folosite, de asemenea, metoda costului standard, în activitatea de producţie sau servicii produse şi destinate unor comenzi distincte trebuie determinat prin identificarea specifică a costurilor individuale.metoda preţului cu amănuntul, în comerţul cu amănuntul.

lit. 48)text schimbat

(4) Identificarea specifică nu poate fi folosită (2) Costul standard ia în cazurile în care stocurile cuprind un număr mare considerare nivelurile normale ale consumurilor de elemente, care sunt materiale şi consumabile, manoperei, eficienţei şi capacităţii de regulă fungibile.producţie. Aceste niveluri trebuie revizuite periodic şi ajustate, dacă este necesar, în funcţie de condiţiile existente la un moment dat.

lit. 49)text schimbat

(2) Costul standard ia în considerare nivelurile normale ale consumurilor (3) Diferenţele de materiale şi consumabile, manoperei, eficienţei şi capacităţii preţ faţă de producţie. Aceste niveluri costul de achiziţie sau de producţie trebuie revizuite periodic şi ajustate, dacă este necesar, evidenţiate distinct în funcţie de condiţiile existente la un moment dat.contabilitate, fiind recunoscute în costul activului.

lit. 50)text schimbat

(3) Diferenţele (4) Repartizarea diferenţelor de preţ faţă de costul de achiziţie sau de producţie trebuie evidenţiate distinct în contabilitate, fiind recunoscute în costul activului.asupra valorii bunurilor ieşite şi asupra stocurilor se efectuează cu ajutorul unui coeficient care se calculează astfel:

text schimbat

286. - (1) În funcţie *Font 8* Soldul iniţial al Diferenţe de specificul activităţii, pentru determinarea costului pot fi folosite, preţ aferente intrărilor în cursul diferenţelor de asemenea, metoda costului standard, preţ + perioadei, cumulat de la începutul exerciţiului financiar până la finele perioadei de referinţă Coeficient de = ───────────────────────────────────────────────────────────────────────── x 100 repartizare*2) Soldul iniţial al Valoarea intrărilor în activitatea cursul perioadei la preţ stocurilor de producţie sau metoda preţului preţ + de înregistrare, cumulat de la începutul de înregistrare exerciţiului financiar până la finele perioadei de referinţă Acest coeficient se înmulţeşte cu amănuntul, valoarea bunurilor ieşite din gestiune la preţ de înregistrare, iar suma rezultată se înregistrează în comerţul cu amănuntul.conturile corespunzătoare în care au fost înregistrate bunurile ieşite.

lit. 51)text schimbat

(4) Repartizarea (5) Coeficienţii de repartizare a diferenţelor de preţ asupra valorii bunurilor ieşite pot fi calculaţi la nivelul conturilor sintetice de gradul I şi asupra stocurilor se efectuează cu ajutorul unui coeficient care se calculează astfel:II, prevăzute în Planul de conturi general, pe grupe sau categorii de stocuri.

lit. 52)text schimbat

(5) Coeficienţii (6) La sfârşitul perioadei, soldurile conturilor de repartizare a diferenţelor diferenţe se cumulează cu soldurile conturilor de preţ pot fi calculaţi stocuri, la nivelul conturilor sintetice preţ de gradul I şi II, prevăzute în Planul de înregistrare, astfel încât aceste conturi general, pe grupe să reflecte valoarea stocurilor la costul de achiziţie sau categorii costul de stocuri.producţie, după caz.

lit. 53)text schimbat

(6) La sfârşitul perioadei, soldurile conturilor (7) Diferenţele de diferenţe se cumulează cu soldurile conturilor de stocuri, la preţ de înregistrare, astfel încât aceste conturi să reflecte valoarea stocurilor la costul de achiziţie sau costul de producţie, după caz.se repartizează proporţional atât asupra valorii bunurilor ieşite, cât şi asupra bunurilor rămase în stoc.

lit. 54)text schimbat

(7) Diferenţele (8) În comerţul cu amănuntul poate fi utilizată metoda preţului cu amănuntul, pentru a determina costul stocurilor de preţ se repartizează proporţional atât asupra valorii bunurilor ieşite, cât articole numeroase şi asupra bunurilor rămase în stoc.cu mişcare rapidă, care au marje similare şi pentru care nu este practic să se folosească altă metodă.

text schimbat

*Font 8* Soldul iniţial În această situaţie, costul bunurilor vândute se calculează prin deducerea valorii marjei brute din preţul de vânzare al Diferenţe stocurilor. Orice modificare a preţului de preţ aferente intrărilor în cursul diferenţelor vânzare presupune recalcularea marjei brute. 287. - (1) Metoda aleasă trebuie aplicată cu consecvenţă pentru elemente similare de preţ + perioadei, cumulat natura stocurilor şi a activelor fungibile de la începutul exerciţiului un exerciţiu financiar până la finele perioadei de referinţă Coeficient de = ───────────────────────────────────────────────────────────────────────── x 100 repartizare*2) Soldul iniţial al Valoarea intrărilor altul. Dacă, în cursul perioadei la preţ stocurilor situaţii excepţionale, administratorii decid să modifice metoda pentru un anumit element de preţ + de înregistrare, cumulat de la începutul de înregistrare exerciţiului financiar până la finele perioadei de referinţă Acest coeficient se înmulţeşte cu valoarea bunurilor ieşite din gestiune la preţ de înregistrare, iar suma rezultată se înregistrează stocuri sau alte active fungibile, în conturile corespunzătoare în care au fost înregistrate bunurile ieşite.notele explicative trebuie să se prezinte următoarele informaţii: - motivul modificării metodei, şi - efectele sale asupra rezultatului.

lit. 55)text schimbat

(8) În comerţul cu amănuntul poate fi utilizată metoda preţului cu amănuntul, pentru a determina costul stocurilor (2) O entitate trebuie să utilizeze aceleaşi metode de articole numeroase şi cu mişcare rapidă, determinare a costului pentru toate stocurile care au marje similare natură şi pentru care nu utilizare similare. Noţiunea de "utilizare similară" este practic să se folosească altă metodă.proprie fiecărei entităţi.

lit. 56)text schimbat

(2) O entitate trebuie să utilizeze aceleaşi metode de determinare a costului pentru toate (3) Pentru stocurile care au cu natură şi sau utilizare similare. Noţiunea diferită, folosirea unor metode diferite de "utilizare similară" este proprie fiecărei entităţi.calcul al costului poate fi justificată.

lit. 57)text schimbat

(3) Pentru stocurile cu natură sau utilizare diferită, folosirea unor metode diferite (4) O diferenţă în localizarea geografică nu este suficientă pentru a justifica alegerea de calcul al costului poate fi justificată.metode diferite.

text schimbat

În această situaţie, costul bunurilor vândute 288. - Valoarea produselor şi serviciilor în curs de execuţie se calculează determină prin deducerea valorii marjei brute din preţul inventarierea producţiei neterminate la sfârşitul perioadei, prin metode tehnice de vânzare al stocurilor. Orice modificare constatare a preţului gradului de vânzare presupune recalcularea marjei brute. 287. - (1) Metoda aleasă trebuie aplicată cu consecvenţă pentru elemente similare de natura stocurilor şi finalizare sau a activelor fungibile stadiului de efectuare a operaţiilor tehnologice şi evaluarea acesteia la un exerciţiu financiar la altul. Dacă, în situaţii excepţionale, administratorii decid să modifice metoda pentru un anumit element costurile de stocuri producţie. 289. - Contabilitatea stocurilor se ţine cantitativ şi valoric sau alte active fungibile, numai valoric prin folosirea inventarului permanent sau a inventarului intermitent. 290. - În condiţiile folosirii inventarului permanent, în notele explicative trebuie să contabilitate se prezinte următoarele informaţii: - motivul modificării metodei, înregistrează toate operaţiunile de intrare şi ieşire, ceea ce permite stabilirea şi cunoaşterea în orice moment a stocurilor, atât cantitativ, cât şi valoric. 291. - efectele sale asupra rezultatului.(1) Inventarul intermitent constă în stabilirea ieşirilor şi înregistrarea lor în contabilitate pe baza inventarierii stocurilor la sfârşitul perioadei.

lit. 58)text schimbat

(4) O diferenţă în localizarea geografică (2) Entităţile care utilizează metoda inventarului intermitent efectuează inventarierea faptică a stocurilor conform politicilor contabile, dar nu este suficientă mai târziu de finele perioadei de raportare pentru a justifica alegerea care au de metode diferite.determinat obligaţii fiscale. Aplicarea metodei inventarului intermitent presupune respectarea Normelor privind organizarea şi efectuarea inventarierii elementelor de natura activelor, datoriilor şi capitalurilor proprii.

lit. 59)text schimbat

(2) Entităţile care utilizează metoda (3) Metoda inventarului intermitent efectuează inventarierea faptică a stocurilor conform politicilor contabile, dar constă în faptul că intrările de stocuri nu mai târziu se înregistrează prin conturile de finele perioadei stocuri, ci prin conturile de raportare pentru care au de determinat obligaţii fiscale. Aplicarea metodei inventarului intermitent presupune respectarea Normelor privind organizarea şi efectuarea inventarierii elementelor de natura activelor, datoriilor şi capitalurilor proprii.cheltuieli.

lit. 60)text schimbat

(3) Metoda inventarului intermitent constă (4) Stabilirea ieşirilor de stocuri în faptul că intrările cursul perioadei are la bază inventarierea faptică a stocurilor la sfârşitul perioadei. Ieşirile de stocuri nu se înregistrează prin conturile de stocuri, ci prin conturile de cheltuieli.determină ca diferenţă între valoarea stocurilor iniţiale, la care se adaugă valoarea intrărilor, şi valoarea stocurilor la sfârşitul perioadei stabilite pe baza inventarului.

lit. 61)text schimbat

(4) Stabilirea ieşirilor de stocuri în cursul perioadei are la bază inventarierea faptică a stocurilor la sfârşitul perioadei. Ieşirile de stocuri (5) Inventarul intermitent nu se determină ca diferenţă între valoarea stocurilor iniţiale, la utilizează în comerţul cu amănuntul în situaţia în care se adaugă valoarea intrărilor, şi valoarea stocurilor la sfârşitul perioadei stabilite pe baza inventarului.aplică metoda global-valorică.

text schimbat

288. 292. - Valoarea produselor şi serviciilor în curs Activele de execuţie natura stocurilor nu trebuie reflectate în bilanţ la o valoare mai mare decât valoarea care se determină poate obţine prin inventarierea producţiei neterminate la sfârşitul perioadei, prin metode tehnice de constatare a gradului de finalizare utilizarea sau a stadiului de efectuare a operaţiilor tehnologice şi evaluarea acesteia la costurile de producţie. 289. - Contabilitatea vânzarea lor. În acest scop, valoarea stocurilor se ţine cantitativ şi valoric sau numai valoric diminuează până la valoarea realizabilă netă, prin folosirea inventarului permanent sau a inventarului intermitent. 290. reflectarea unei ajustări pentru depreciere. 4.5.3. Investiţii pe termen scurt 293. - În condiţiile folosirii inventarului permanent, în contabilitate se înregistrează toate operaţiunile de intrare categoria investiţiilor pe termen scurt sunt cuprinse acţiunile deţinute la entităţile afiliate şi ieşire, ceea ce permite stabilirea şi cunoaşterea în orice moment a stocurilor, atât cantitativ, cât şi valoric. 291. alte investiţii pe termen scurt. 294. - (1) Inventarul intermitent constă în stabilirea ieşirilor şi înregistrarea lor în contabilitate Contravaloarea acţiunilor pe baza inventarierii stocurilor la sfârşitul perioadei.termen scurt primite fără plată, potrivit legii, se înregistrează în contrapartidă cu contul 768 "Alte venituri financiare".

lit. 62)text schimbat

(5) Inventarul intermitent nu se utilizează (2) Alte investiţii pe termen scurt reprezintă obligaţiunile emise şi răscumpărate, obligaţiunile achiziţionate şi alte valori mobiliare achiziţionate în comerţul cu amănuntul în situaţia în care se aplică metoda global-valorică.vederea realizării unui profit într-un termen scurt.

lit. 63)text schimbat

(2) Alte (3) În categoria altor investiţii pe termen scurt reprezintă obligaţiunile emise şi răscumpărate, obligaţiunile achiziţionate şi alte valori mobiliare achiziţionate în vederea realizării unui profit într-un se evidenţiază distinct certificatele de emisii de gaze cu efect de seră, care îndeplinesc condiţiile de recunoaştere a investiţiilor pe termen scurt.

text schimbat

292. 295. - Activele de natura stocurilor nu trebuie reflectate (1) La intrarea în bilanţ la o valoare mai mare decât valoarea care se poate obţine prin utilizarea sau vânzarea lor. În acest scop, valoarea stocurilor se diminuează până la valoarea realizabilă netă, prin reflectarea unei ajustări pentru depreciere. 4.5.3. Investiţii entitate, investiţiile pe termen scurt 293. - În categoria investiţiilor pe termen scurt sunt cuprinse acţiunile deţinute se evaluează la entităţile afiliate şi alte investiţii pe termen scurt. 294. - (1) Contravaloarea acţiunilor pe termen scurt primite fără plată, costul de achiziţie sau la valoarea stabilită potrivit legii, se înregistrează în contrapartidă cu contul 768 "Alte venituri financiare".contractelor.

lit. 64)text schimbat

(3) În categoria altor investiţii (2) Depozitele bancare pe termen scurt în valută se evidenţiază distinct certificatele înregistrează la constituire la cursul de emisii schimb valutar comunicat de gaze cu efect Banca Naţională a României, de seră, care îndeplinesc condiţiile la data operaţiunii de recunoaştere a investiţiilor pe termen scurt.constituire.

text schimbat

295. 296. - (1) La intrarea Lichidarea depozitelor constituite în entitate, investiţiile pe termen scurt valută se evaluează efectuează la costul cursul de achiziţie sau schimb valutar comunicat de Banca Naţională a României, de la valoarea stabilită potrivit contractelor.data operaţiunii de lichidare.

lit. 65)text schimbat

(2) Depozitele bancare pe termen scurt în valută se înregistrează la constituire la cursul Diferenţele de schimb curs valutar comunicat între cursul de Banca Naţională la data constituirii sau cursul la care sunt înregistrate în contabilitate şi cursul Băncii Naţionale a României, României de la data operaţiunii lichidării depozitelor bancare se înregistrează la venituri sau cheltuieli din diferenţe de constituire.curs valutar, după caz.

text schimbat

296. 297. - (1) Lichidarea depozitelor constituite în valută se efectuează Pentru deprecierea investiţiilor deţinute ca active circulante, la cursul sfârşitul exerciţiului financiar, cu ocazia inventarierii, se recunosc ajustări pentru pierdere de schimb valutar comunicat de Banca Naţională a României, de la data operaţiunii de lichidare.valoare, înregistrate pe seama cheltuielilor.

lit. 66)text schimbat

(2) Diferenţele La sfârşitul fiecărui exerciţiu financiar, ajustările pentru pierderile de curs valutar între cursul de la data constituirii sau cursul la care sunt valoare înregistrate în contabilitate şi cursul Băncii Naţionale a României de la data lichidării depozitelor bancare se înregistrează la venituri suplimentează, se diminuează sau cheltuieli se anulează, după caz. La ieşirea din diferenţe entitate a investiţiilor pe termen scurt, eventualele ajustări pentru pierdere de curs valutar, după caz.valoare se anulează.

text schimbat

297. 4.5.4. Contabilitatea certificatelor verzi 298. - (1) Pentru deprecierea investiţiilor deţinute ca active circulante, la sfârşitul exerciţiului financiar, cu ocazia inventarierii, Producătorii de energie din surse regenerabile, care beneficiază de certificate verzi emise de operatorul de transport şi sistem, potrivit legii, evidenţiază lunar dreptul de a primi certificate verzi (articol contabil 445 "Subvenţii"/analitic distinct = 7411 "Venituri din subvenţii de exploatare aferente cifrei de afaceri"). Creanţa aferentă certificatelor verzi se recunosc ajustări pentru pierdere evaluează în funcţie de valoare, înregistrate pe seama cheltuielilor.numărul de certificate verzi de primit şi preţul de tranzacţionare de la data stabilirii acestui drept, publicat de operatorul pieţei de energie electrică (S.C. OPCOM - S.A.). În scopul contabilizării acestei operaţiuni, data stabilirii acestui drept o constituie ultima zi din luna respectivă, dacă nu există alte elemente certe prin care să se poată stabili data dreptului respectiv.

lit. 67)text schimbat

(2) La sfârşitul fiecărui exerciţiu financiar, ajustările pentru pierderile de valoare înregistrate primirea certificatelor verzi, contravaloarea acestora se suplimentează, reflectă în contul 507 "Certificate verzi primite", articol contabil 507 "Certificate verzi primite" = 445 "Subvenţii"/analitic distinct. Certificatele verzi primite se diminuează sau se anulează, după caz. La ieşirea din entitate evaluează la preţul de tranzacţionare de la data primirii, publicat de operatorul pieţei de energie electrică (S.C. OPCOM - S.A.). Diferenţa între valoarea certificatelor verzi înregistrată în contul 445 "Subvenţii"/analitic distinct la stabilirea dreptului de a investiţiilor pe termen scurt, eventualele ajustări pentru pierdere primi certificate verzi şi valoarea acestora la data primirii, determinată în funcţie de valoare se anulează.preţul de tranzacţionare de la data primirii reprezintă venit financiar (contul 768 "Alte venituri financiare") sau cheltuială financiară (contul 668 "Alte cheltuieli financiare"), după caz.

lit. 68)text schimbat

(2) (3) La primirea certificatelor verzi, contravaloarea acestora se reflectă sfârşitul exerciţiului financiar, certificatele verzi evidenţiate în contul 507 "Certificate verzi primite", articol contabil 507 "Certificate verzi primite" = 445 "Subvenţii"/analitic distinct. Certificatele verzi primite se evaluează la preţul de tranzacţionare de la data primirii, publicat de operatorul pieţei de energie electrică (S.C. OPCOM - S.A.). Diferenţa între valoarea certificatelor verzi înregistrată S.A.) pentru ultima tranzacţie, cu reflectarea în contul 445 "Subvenţii"/analitic distinct la stabilirea dreptului de rezultatul perioadei a primi certificate verzi şi valoarea acestora la data primirii, determinată în funcţie de preţul de tranzacţionare de la data primirii reprezintă venit financiar diferenţelor rezultate (contul 768 "Alte venituri financiare") financiare" sau cheltuială financiară (contul contul 668 "Alte cheltuieli financiare"), financiare", după caz.caz).

lit. 69)text schimbat

(3) (4) La sfârşitul exerciţiului financiar, certificatele vânzarea certificatelor verzi evidenţiate în contul 507 "Certificate verzi primite" se evaluează la preţul de tranzacţionare publicat de operatorul pieţei de energie electrică (S.C. OPCOM - S.A.) pentru ultima tranzacţie, cu reflectarea în rezultatul perioadei a diferenţelor rezultate recunoaşte câştigul rezultat (contul 768 "Alte venituri financiare" sau contul 668 "Alte cheltuieli financiare", după caz).7642 "Câştiguri din investiţii pe termen scurt cedate"), respectiv pierderea înregistrată (contul 6642 "Pierderi din investiţiile pe termen scurt cedate") din vânzarea acestora.

text schimbat

4.5.4. Contabilitatea certificatelor verzi 298. 299. - (1) Producătorii Furnizorii de energie din surse regenerabile, care beneficiază de certificate verzi emise de operatorul de transport electrică şi sistem, producătorii obligaţi, potrivit legii, evidenţiază lunar dreptul să achiziţioneze anual un număr de a primi certificate verzi (articol contabil 445 "Subvenţii"/analitic distinct = 7411 "Venituri din subvenţii de exploatare aferente cifrei de afaceri"). Creanţa aferentă înregistrează contravaloarea certificatelor verzi se evaluează achiziţionate în funcţie de numărul de certificate verzi de primit şi preţul de tranzacţionare de la data stabilirii acestui drept, publicat de operatorul pieţei de energie electrică (S.C. OPCOM - S.A.). În scopul contabilizării acestei operaţiuni, data stabilirii acestui drept o constituie ultima zi din luna respectivă, dacă nu există alte elemente certe prin care să se poată stabili data dreptului respectiv.contul 652 "Cheltuieli cu protecţia mediului înconjurător".

lit. 70)text schimbat

(4) La vânzarea (2) În situaţia în care achiziţionarea certificatelor verzi se recunoaşte câştigul rezultat (contul 7642 "Câştiguri din investiţii pe termen scurt cedate"), respectiv pierderea înregistrată (contul 6642 "Pierderi din investiţiile pe termen scurt cedate") din vânzarea acestora.efectuează înainte de termenele prevăzute de lege, contravaloarea certificatelor verzi se înregistrează în contul 471 "Cheltuieli înregistrate în avans", urmând ca la termenele legale să se înregistreze cheltuiala în contul 652 "Cheltuieli cu protecţia mediului înconjurător".

text schimbat

299. 300. - (1) Furnizorii de energie electrică şi producătorii obligaţi, Certificatele verzi anulate, potrivit legii, să achiziţioneze anual un număr datorită neutilizării în perioada de certificate valabilitate se evidenţiază pe seama cheltuielilor perioadei (contul 668 "Alte cheltuieli financiare"). Acelaşi tratament contabil se aplică şi în cazul anulării certificatelor verzi înregistrează obţinute necuvenit de un operator economic acreditat, dacă acestea nu au fost încă tranzacţionate. 301. - (1) Prin excepţie de la prevederile pct. 298 alin. (1), contravaloarea certificatelor verzi achiziţionate a căror tranzacţionare este amânată conform prevederilor Legii nr. 220/2008 pentru stabilirea sistemului de promovare a producerii energiei din surse regenerabile de energie, republicată, cu modificările şi completările ulterioare, se înregistrează în contul 652 "Cheltuieli cu protecţia mediului înconjurător".266 "Certificate verzi amânate", pe seama veniturilor înregistrate în avans (contul 472 "Venituri înregistrate în avans"/analitic distinct). Evidenţierea în contabilitate a contravalorii certificatelor verzi a căror tranzacţionare este amânată se efectuează la data constatării dreptului de a le primi, la valoarea determinată în funcţie de numărul de certificate verzi şi preţul de tranzacţionare al certificatelor verzi, publicat de operatorul pieţei de energie electrică (S.C. OPCOM - S.A.).

lit. 71)text schimbat

(2) În situaţia în care achiziţionarea certificatelor verzi se efectuează înainte Prin excepţie de termenele prevăzute la regulile generale de lege, contravaloarea înregistrare a deprecierilor, la sfârşitul exerciţiului financiar, eventuala pierdere de valoare aferentă certificatelor verzi prevăzute la alin. (1) se înregistrează recunoaşte pe seama veniturilor înregistrate în contul 471 "Cheltuieli avans (articol contabil 472 "Venituri înregistrate în avans", urmând ca la termenele legale să se înregistreze cheltuiala în contul 652 "Cheltuieli cu protecţia mediului înconjurător".avans"/analitic distinct = 266 "Certificate verzi amânate").

lit. 72)text schimbat

(2) Prin excepţie de la regulile generale de înregistrare a deprecierilor, la (3) La sfârşitul exerciţiului financiar, eventuala pierdere entităţile beneficiare de valoare aferentă certificatelor certificate verzi prevăzute la alin. (1) se recunoaşte pe seama veniturilor înregistrate amânate, reflectate în avans (articol contabil 472 "Venituri înregistrate în avans"/analitic distinct = contul 266 "Certificate «Certificate verzi amânate").amânate», nu înregistrează în contabilitate eventualul plus de valoare aferent acestora, determinat în funcţie de preţul de tranzacţionare publicat de operatorul pieţei de energie electrică (S.C. OPCOM - S.A.) pentru ultima tranzacţie.

lit. 73)text schimbat

(2) Sumele virate sau depuse la bănci ori prin mandat poştal, pe bază de documente prezentate entităţii şi neapărute încă în extrasele de cont, (4) La primirea certificatelor verzi, veniturile amânate se înregistrează transferă în venituri ale perioadei (articol contabil 472 «Venituri înregistrate în avans»/analitic distinct = 7411 «Venituri din subvenţii de exploatare aferente cifrei de afaceri»), la valoarea acestora rezultată în contabilitate (contul 5125 "Sume urma aplicării prevederilor alin. (2), cu reflectarea concomitentă a certificatelor verzi (articol contabil 507 «Certificate verzi primite» = 266 «Certificate verzi amânate»), la aceeaşi valoare rezultată în curs urma aplicării prevederilor alin. (2). Diferenţa dintre valoarea certificatelor verzi astfel determinată şi valoarea stabilită în funcţie de decontare").preţul de tranzacţionare de la data primirii acestora reprezintă venit financiar (contul 768 «Alte venituri financiare») sau cheltuială financiară (contul 668 «Alte cheltuieli financiare»), după caz.

text schimbat

300. - Certificatele verzi anulate, potrivit legii, datorită neutilizării în perioada de valabilitate se evidenţiază pe seama cheltuielilor perioadei (contul 668 "Alte cheltuieli financiare"). Acelaşi tratament contabil se aplică 4.5.5. Casa şi în cazul anulării certificatelor verzi obţinute necuvenit de un operator economic acreditat, dacă acestea nu au fost încă tranzacţionate. 301. conturi la bănci 302. - (1) Prin excepţie de Conturile la prevederile pct. 298 alin. (1), contravaloarea certificatelor verzi a căror tranzacţionare este amânată conform prevederilor Legii nr. 220/2008 pentru stabilirea sistemului bănci cuprind: valorile de promovare a producerii energiei din surse regenerabile de energie, republicată, cu modificările încasat, cum sunt cecurile şi completările ulterioare, se înregistrează efectele comerciale depuse la bănci, disponibilităţile în contul 266 "Certificate verzi amânate", lei şi valută, cecurile entităţii, precum şi dobânzile aferente disponibilităţilor şi creditelor acordate de bănci în conturile curente. Depozitele bancare pe seama veniturilor înregistrate termen de cel mult 3 luni pot fi incluse în avans (contul 472 "Venituri înregistrate numerar şi echivalente de numerar doar în avans"/analitic distinct). Evidenţierea măsura în contabilitate a contravalorii certificatelor verzi a căror tranzacţionare este amânată se efectuează la data constatării dreptului care acestea sunt deţinute cu scopul de a le primi, la valoarea determinată în funcţie acoperi nevoia de numărul de certificate verzi numerar pe termen scurt, şi preţul de tranzacţionare al certificatelor verzi, publicat de operatorul pieţei de energie electrică (S.C. OPCOM - S.A.).nu în scop investiţional.

lit. 74)text schimbat

(3) (2) Sumele acordate personalului virate sau depuse la bănci ori prin sistemul mandat poştal, pe bază de carduri, cu titlu de avansuri spre decontare documente prezentate entităţii şi neapărute încă în vederea plăţii unor achiziţii sau prestări extrasele de servicii, cont, se evidenţiază înregistrează distinct în contul 542 "Avansuri contabilitate (contul 5125 "Sume în curs de trezorerie"/analitic distinct.decontare").

lit. 75)text schimbat

(4) Conturile curente la bănci (3) Sumele acordate personalului prin sistemul de carduri, cu titlu de avansuri spre decontare în vederea plăţii unor achiziţii sau prestări de servicii, se dezvoltă evidenţiază în analitic pe fiecare bancă.contul 542 "Avansuri de trezorerie"/analitic distinct.

lit. 76)text schimbat

(5) Dobânzile de încasat, aferente disponibilităţilor aflate în conturi (4) Conturile curente la bănci, bănci se înregistrează distinct dezvoltă în contabilitate, faţă de cele de plătit, aferente creditelor acordate de bănci în conturile curente, precum şi cele aferente creditelor bancare analitic pe termen scurt.fiecare bancă.

lit. 77)text schimbat

(6) (5) Dobânzile de plătit şi cele de încasat, aferente exerciţiului financiar disponibilităţilor aflate în curs, conturi la bănci, se înregistrează la cheltuieli financiare sau venituri financiare, după caz.distinct în contabilitate, faţă de cele de plătit, aferente creditelor acordate de bănci în conturile curente, precum şi cele aferente creditelor bancare pe termen scurt.

lit. 78)text schimbat

(2) Operaţiunile (6) Dobânzile de vânzare-cumpărare de valută, inclusiv plătit şi cele derulate de încasat, aferente exerciţiului financiar în cadrul contractelor cu decontare la termen, curs, se înregistrează în contabilitate la cursul utilizat de banca comercială la care se efectuează licitaţia cu valută, fără ca acestea să genereze în contabilitate diferenţe de curs valutar.cheltuieli financiare sau venituri financiare, după caz.

text schimbat

4.5.5. Casa şi conturi la bănci 302. 303. - (1) Conturile la bănci cuprind: valorile de încasat, cum sunt cecurile Contabilitatea disponibilităţilor aflate în bănci/casierie şi efectele comerciale depuse la bănci, disponibilităţile a mişcării acestora, ca urmare a încasărilor şi plăţilor efectuate, se ţine distinct în lei şi valută, cecurile entităţii, precum şi dobânzile aferente disponibilităţilor şi creditelor acordate de bănci în conturile curente. Depozitele bancare pe termen de cel mult 3 luni pot fi incluse în numerar valută. 304. - (1) Operaţiunile privind încasările şi echivalente de numerar doar plăţile în măsura valută se înregistrează în care acestea sunt deţinute cu scopul contabilitate la cursul de schimb valutar, comunicat de Banca Naţională a acoperi nevoia României, de numerar pe termen scurt, şi nu în scop investiţional.la data efectuării operaţiunii respective. În vederea asigurării unui tratament contabil unitar, prin curs de schimb de la data efectuării operaţiunii se înţelege cursul de schimb al pieţei valutare, comunicat de Banca Naţională a României, din ultima zi bancară anterioară operaţiunii, disponibil ca informaţie la momentul efectuării operaţiunii (încasare, plată, emitere de documente).

lit. 79)text schimbat

(3) La finele fiecărei luni, disponibilităţile în valută şi alte valori (2) Operaţiunile de trezorerie, cum sunt titluri vânzare-cumpărare de stat în valută, acreditive şi depozite inclusiv cele derulate în valută cadrul contractelor cu decontare la termen, se evaluează înregistrează în contabilitate la cursul utilizat de schimb al pieţei valutare, comunicat de Banca Naţională a României din ultima zi bancară a lunii banca comercială la care se efectuează licitaţia cu valută, fără ca acestea să genereze în cauză.contabilitate diferenţe de curs valutar.

lit. 80)text schimbat

(4) Diferenţele (3) La finele fiecărei luni, disponibilităţile în valută şi alte valori de curs înregistrate se recunosc trezorerie, cum sunt titluri de stat în contabilitate valută, acreditive şi depozite în valută se evaluează la venituri sau cheltuieli din diferenţe cursul de curs valutar, după caz.schimb al pieţei valutare, comunicat de Banca Naţională a României din ultima zi bancară a lunii în cauză.

lit. 81)text schimbat

(2) Lichidarea acreditivelor constituite în valută (4) Diferenţele de curs înregistrate se efectuează recunosc în contabilitate la cursul venituri sau cheltuieli din diferenţe de schimb comunicat de Banca Naţională a României, de la data operaţiunii de lichidare.curs valutar, după caz.

text schimbat

303. 305. - Contabilitatea disponibilităţilor aflate în bănci/casierie şi a mişcării acestora, ca urmare a încasărilor şi plăţilor efectuate, se ţine distinct în lei şi în valută. 304. - (1) Operaţiunile privind încasările şi plăţile în valută se înregistrează în contabilitate la cursul de schimb valutar, comunicat de Banca Naţională a României, de la data efectuării operaţiunii respective. În vederea asigurării unui tratament contabil unitar, prin curs achitării unor obligaţii faţă de schimb furnizori, entităţile pot solicita deschiderea de acreditive la data efectuării operaţiunii se înţelege cursul de schimb al pieţei valutare, comunicat de Banca Naţională a României, din ultima zi bancară anterioară operaţiunii, disponibil ca informaţie la momentul efectuării operaţiunii (încasare, plată, emitere de documente).bănci, în lei sau în valută, în favoarea acestora.

lit. 82)text schimbat

(3) Diferenţele de curs valutar între cursul de (2) Lichidarea acreditivelor constituite în valută se efectuează la data constituirii sau cursul la care acreditivele sunt înregistrate în contabilitate şi cursul Băncii Naţionale de schimb comunicat de Banca Naţională a României României, de la data lichidării acreditivelor se înregistrează la venituri sau cheltuieli din diferenţe operaţiunii de curs valutar, după caz.lichidare.

lit. 83)text schimbat

(2) În cazul plăţilor în valută suportate din avansuri (3) Diferenţele de trezorerie, cheltuielile se recunosc în contabilitate la curs valutar între cursul din de la data efectuării operaţiunilor constituirii sau cursul la care acreditivele sunt înregistrate în contabilitate şi cursul din Băncii Naţionale a României de la data decontării avansului.lichidării acreditivelor se înregistrează la venituri sau cheltuieli din diferenţe de curs valutar, după caz.

text schimbat

305. 306. - (1) În vederea achitării unor obligaţii faţă de furnizori, entităţile pot solicita deschiderea de acreditive la bănci, Sumele în lei numerar, puse la dispoziţia personalului sau a terţilor, în valută, vederea efectuării unor plăţi în favoarea acestora.entităţii, se înregistrează distinct în contabilitate (contul 542 "Avansuri de trezorerie", respectiv contul 461 "Debitori diverşi", în cazul terţilor).

lit. 84)text schimbat

(3) Sumele reprezentând (2) În cazul plăţilor în valută suportate din avansuri de trezorerie, acordate potrivit legii şi nedecontate până la data bilanţului, cheltuielile se evidenţiază recunosc în contul de debitori diverşi (461 "Debitori diverşi") contabilitate la cursul din data efectuării operaţiunilor sau creanţe în legătură cu personalul (4282 "Alte creanţe în legătură cu personalul"), în funcţie de natura creanţei.la cursul din data decontării avansului.

lit. 85)text nou

(3) Sumele reprezentând avansuri de trezorerie, acordate potrivit legii şi nedecontate până la data bilanţului, se evidenţiază în contul de debitori diverşi (461 "Debitori diverşi") sau creanţe în legătură cu personalul (4282 "Alte creanţe în legătură cu personalul"), în funcţie de natura creanţei.

text schimbat

306. 307. - (1) Sumele în numerar, puse În contul de viramente interne se înregistrează transferurile de disponibilităţi băneşti între conturile la dispoziţia personalului bănci, precum şi între conturile la bănci şi casieria entităţii. 308. - Operaţiunile financiare în lei sau a terţilor, în vederea efectuării unor plăţi în favoarea entităţii, valută se înregistrează distinct în contabilitate (contul 542 "Avansuri efectuează cu respectarea regulamentelor emise de trezorerie", respectiv contul 461 "Debitori diverşi", Banca Naţională a României şi a reglementărilor emise în cazul terţilor).acest scop.

text scos

307. - În contul de viramente interne se înregistrează transferurile de disponibilităţi băneşti între conturile la bănci, precum şi între conturile la bănci şi casieria entităţii. 308. - Operaţiunile financiare în lei sau în valută se efectuează cu respectarea regulamentelor emise de Banca Naţională a României şi a reglementărilor emise în acest scop. (scos din text)

Forma anterioară, de la 01.01.2015

Denar publică textul legislației pentru informare și nu oferă consultanță juridică, fiscală sau financiară.